Program

11 -13 november 2020

Hotell Skansen, Båstad

Trimtec Användar Konferens

Ladda ner program (pdf)
Kl. 11.00
Registering

Kl. 12.00
Lunch/Utställningen öppnar

Kl. 13:00
Välkomna till TAK20!

Trimtec: Peter Hammarbäck

Kl. 13:20
Where is Trimble heading?

Trimble: Bryn Fosburg

Kl. 14:30
Nyheter från InterGeo och Trimble Dimensions

Trimble: Jörg Amend

Kl. 15:00
Kaffe och utställning

Kl. 15:45
Information kommer snart

Kl. 16:15
Presentation av utställare/partners

Kl. 16:45
Presentation av Hotell Skansen

Kl. 17:00
Utställning (stänger 19.00)

Kl. 19:30
Fördrink i Vinterträdgården

Kl. 20:00
Mingelmiddag med underhållning av Två Vänner och olika aktiviteter

Kl. 21:00
Underhållningen med Två Vänner fortsätter på nattklubben Loft

Alla föredrag är 25 minuter om inget annat anges
Kl. 07:00
Frukostbuffé, Registrering nya deltagare

Kl. 08:30
AMA/MER

5D Konsulterna: Göran Norberg

Utbildning

180 minuter

Field Link Programvaror med sensorer

Trimble: Tomas Larsson

Arbete inom 3D och flyg

Norrköpings Kommun: Annika Hovberg

Trimble Access Tips & Trix

Trimtec: Anders Hägglund, Johan Brodén och Magnus Åberg.

Utbildning

90 minuter

SketchUp

Workshop

45 minuter

Kl. 09:00
SketchUp

Cadelit: Fredrik Emilsson

GeDo - Scanning på Roslagsbanan

Strukton AB tillsammans med Linas Maciulevicius från Trimble och Carl Torstensson från Trimtec

Kl. 09:30
Tekla med SiteVision

Trimble: Tomas Ray

Två år med SX10

Arkeologerna: Bengt Westergaard

Kl. 09:45
Tekla inför BIM

Workshop

45 minuter

Kl. 10:00
Kaffe och utställning

Kl. 10:30
NovaPoints produkter

Trimble: Stefan Granberg

Optimera med Trimbles produkter

5D Konsulterna: Rickard Svall

Trimble Business Center

Trimtec: Anders Hägglund, Jerker Hindrikes, Tobbe Hellberg och Petter Hoffmann.

Utbildning

90 minuter

Trimble Access

Trimtec:

Workshop

45 minuter

Kl. 11:00
Mixed Reality

Trimble: Jordan Loer och Aviad Almagor

Laser på insidan

Trimble: Steve Mokler och Kari Oksanen

Kl. 11:15
Trimble Connect introduktion

Workshop

45 minuter

Kl. 11:30
Bättre mätkvalitet med Trimble totalstationer

Trimble: Robert Jung

Statusrapport från Lantmäteriet

Lantmäteriet: Stefan Öberg och Dan Norin

Kl. 12:00
Lunch

Kl. 13:00
Trimble Lab på KTH

Projektering förnyas

Afry: Lennart Gimring

Trimble Business Center

Workshop

Trimble Access Tips & Trix

Trimtec: Anders Hägglund, Johan Brodén och Magnus Åberg.

Utbildning

90 minuter

Kl. 13:30
RealWorks

Trimtec: Torsten Niegmann

UAS Lidar

Sweco: Johan Larsson

Kl. 14:00
Trimble Business Center

Trimble: Joe Blecha

GeoDrone - nyheter

VideoDrone:

Kl. 14:30
Kaffe och utställning

Kl. 15:00
Trimble Access

Trimble: Tor-Erik Djupos, TED

Trimble Business Center

Trimtec: Anders Hägglund, Jerker Hindrikes, Tobbe Hellberg och Petter Hoffmann.

Utbildning

90 minuter

Varför fiberinstallatören väljer Trimble R12

OptoTeknik i Kolmården: Martin Calderon

XR10 med HoloLens2

BuildingPoint Scandinavia: Adi Hadzic

Workshop

45 minuter

Kl. 15:30
Mixed Reality

Trimble: Jordan Loer och Aviad Almagor

Information kommer snart

Kl. 16:00
Utställning (stänger 18:30)

Kl. 19:00
Välkomstdrink i Vinterträdgården

Kl. 19:15
Buss till Orangeriet

Kl. 19:30
Galamiddag

Underhållning: Stefan och Kim.

Orangeriet

Kl. 07:00
Frukostbuffé, Utcheckning

Kl. 09:00
Information kommer snart

Kl. 09:30
Kaffe

Kl. 10:00
Världens svåraste jobb: Chef för Zlatan, Messi och Ronaldo

Jonas Eriksson, internationell fotbollsdomare

Kl. 11:30
Avslutning med prisutdelning

Trimtec: Peter Hammarbäck

Kl. 12:00
Lunch



Vi reserverar oss för ändringar och eventuella tryckfel

804